Logo
انگلیسی | فارسی
خانه | مقالات | وبلاگ

گاه ممکن است برخی از مقالات دراین سایت
www.webfaqt.com
به نظر خیلی کهنه بیایند که این نشانه قدمت ماست!
نسخه فارسی ساده و مناسب برای تلفن‌های همراه


خبرنامه هاي الكترونيكي راهي براي ايجاد يا حفظ ارتباط مستمر با مخاطبين

نوشته : تابان خواجه نصيري

ٍمقاله قدیمی آنچه در اين مقاله‌ی قدیمی آمده است، بخش‌هايی مهم از مطالبي است كه در مورد اهميت و ضرورت استفاده از خبرنامه‌ها و بویژه خبرنامه‌های الکترونیکی براي ايجاد و يا حفظ ارتباط دائمي و مستمر با مخاطبين سايت‌هاي اينترنتی، در جلسات و سمينارهاي مختلفي كه در شركت‌ها و موسسات ايراني بیان داشته برگزار كرده‌ام.
ارتباط مستمر با مخاطبين، بازديد كنندگان و مشتريان بالقوه، اعضاي يك گروه يا انجمن(ها) و نيز اعضاي يك سايت اينترنتي، با استفاده از امكانات و تسهيلات و خدماتي كه اينترنت براي صاحبان مشاغل و علي الخصوص سايت هاي اينترنتي فراهم آورده است، بويژه، استفاده از امكانات و خدمات پست الكترونيك، از جمله فعاليت هايي است كه در حال حاضر، از نظر كارشناسان و حرفه اي هاي اينترنت، حركت و فعاليتي حياتي و موثر در امر بازاريابي بر روي وب Web Marketing، بويژه بازاريابي از طريق پست الكترونيك Email Marketing است.

بايد توجه داشت كه بازديد كنندگان و مخاطبين سايت هاي اينترنتي، در روز و گاه در لحظه، با سايت هاي متعدد و بسياري بر روي اينترنت در حال تعامل هستند و يا تنها از آنها بازديد مي كنند، به همين لحاظ، از آنجا كه در جستجوي اطلاعات موثق و مفيد هستند و از سوي ديگر در كارشان «عجله» دارند، فراموش كردن محتوا و آدرس (URL) سايت ها و در عين حال عدم مراجعه بعدي به آنها امري طبيعي است. گفته مي شود كه 80 درصد از كساني كه از سايتي بازديد مي كنند، ديگر هرگز و هيچگاه مجدداً به سايت باز نمي گردند و شايد تنها اگر صاحبان آن سايت اينترنتي شانس داشته باشند فقط 20 درصد از بازديدكنندگان ممكن است براي كسب اطلاعات بيشتر سري به آن سايت مورد نظر ما بزنند.

كاملاً واضح است كه صاحبان سايت هاي اينترنتي، براي تر و تازه نگاه داشتن سايت خود، هر از چند گاه، مثلاً به صورت فصلي، ماهانه يا هفتگي، دستي به سر و گوش سايت هاي خود مي كشند و آنها را با اطلاعات تازه از تنور درآمده خود به روز رساني مي كنند، مطالبي را حذف يا اضافه و اصلاح مي كنند و خيلي ساده، بار ديگر، كاملاً واضح است كه در ساده لوحانه ترين حالت ممكن، اين سايت داران عزيز انتظار دارند كاربران، بازديد كنندگان قبلي و مخاطبين شان از آنچه اخيراً بر روي سايت شان قرار گرفته است مطلع باشند، حال آنكه به علت عدم اطلاع رساني خود آن سايت، اطلاع از آخرين اخبار و تازه هاي سايت، اعضاء، كاربران و بازديد كننذگان سايت از اين موضوعات هيچ اطلاعي ندارند و به همين علت، به ندرت، بنا به خواسته ي خود براي كسب خبر از تازه هاي سايت، به سايت مورد نظر مراجعه مي كنند.

برنامه هاي متعددي بر روي اينترنت موجود و قابل دريافت است كه به كاربران امكان اين را مي دهد كه چنانچه سايتي به روزرساني شد، آن برنامه ويژه با استفاده از پست الكترونيكي بلافاصله موضوع را به كاربر اطلاع دهد. اما همه كاربران اينترنت از وجود چنين سايت ها، برنامه ها و خدماتي كه ارائه مي دهند مطلع نيستند. به اين ترتيب، سايت ها به روزرساني مي شوند، اخبار و مقالات و پيشنهاد هايشان را بر روي اينترنت قرار مي دهند بي آنكه براي آنها بازديد كننده اي داشته باشند.

پس راه حل چيست؟ چگونه مي توان كاري كرد كه بازديد كنندگان سايت مورد نظر ما كه روزي روزگاري سري به سايت ما زده اند، بازگردند (يا بازگردانده شوند) كه گوشه چشمي به آنچه از خبر و مقاله و فايل و عكس و فيلم و ... برايشان فراهم آورده ايم بياندازند؟

شايد بد نباشد كه آنها را آموزش دهيم. مثلاً به آنها بگوييم كه لطفاً هفته اي يكبار سري به سايت ما بزنيد به نفع شماست. يا در همان صفحه اول سايتمان آدرس آن سايت هايي را بدهيم كه كار اطلاع رساني را به جاي ما انجام مي دهند، آن هم بنابه درخواست خود كاربر، بازديد كنندگان ما بروند عضو آن سايت شوند تا هر وقت كه ما چيز تازه اي به سايت يا صفحاتمان اضافه كرديم، آن سايت خبرش را به كاربر ما برساند. اجازه دهيد همين جا من، در ضمن تايپ و نگارش اين مقاله، لحظه اي، با انگشت هايم به شقيقه ام اشاره كنم و چند بار ضربه بزنم كه : «مگر عقل از سر كاربران ما پريده!» كه بيايند هر چه كه ما مي گوييم انجام بدهند چرا كه ما سايت مان را به روز رساني كرده ايم و غيره ...

آنچه مسلم است اين است كه براي اين منظور هم تدابيري انديشيده شده است. خبرنامه هاي الكترونيكي (Electronic Newsletters or Ezines) براي ارتباط دائمي با مخاطبين بالقوه و يا بالفعل سايت، طراحي و پياده سازي، ارسال و مديريت مي شوند.

آنچه در اين مقاله آورده ام، بخش هايي از مطالبي است كه در مورد اهميت و ضرورت استفاده از خبرنامه ها براي ايجاد و يا حفظ ارتباط دائمي و مستمر با مخاطبين سايت هاي اينترنتي، در جلسات و سمينارهاي مختلفي كه در شركت ها و موسسات ايراني برگزار كرده ام.

شركت هاي ايراني متعددي را به ايجاد و مديريت خبرنامه هايشان تشويق و ترغيب كرده ام چرا كه معتقدم، خبرنامه هاي الكترونيكي با اين حال و روز و وضعيت و به اين ترتيبي كه ما امروز مي بينيم، دريافت مي كنيم و مي خوانيم نخواهند ماند و شايد «امروز» است كه مي توانيم از اين «فرصت» مغتنم و از اين «ابزار» نيرومند – يعني پست الكترونيك (EMAIL) استفاده كنيم. فردا ممكن است به علل مختلف، مثلاً محدوديت هاي بيشتر و يا تغييرات كلي در فن آوري اطلاعات و ارتباطات مدرن، قواعد و قوانين جديد و يا فيلترهاي ظاهراً هوشمندتر و ... ديگر براي اين كار دير باشد. به هر حال، آنچه از آن مطلع هستيم اين است كه هنوز هم خبرنامه هاي الكترونيكي به عنوان يكي از پر طرفدارترين، قوي ترين و سودمند ترين ابزارهاي بازاريابي ار طريق اينترنت شناخته مي شود و مي دانيم كه بسياري از شركت ها و موسسات بزرگ خارجي از آن بخوبي و درست استفاده مي كنند و بسياري از كاربران اينترنتي نيز از دريافت آنها خوشنودند.

بحث طراحي، تهيه و تنظيم، ارسال و مديريت «خبرنامه هاي الكترونيكي» موضوعي نيست كه بتوان در اين مختصر ارائه نمود، ريزه كاري ها و نكات بسياري دارد و در مورد آن بايستي از همان ابتدا با دانش و آگاهي كافي، گام هاي عملي و موفق برداشت.
Logo
انگلیسی | فارسی
خانه | مقالات | وبلاگ


www: www.webfaqt.com
Email: t.k.nassiri@gmail.com

©1998 - 2019 - webfaqt.com