Logo
German | Persian | English
خانه | مقالات | وبلاگ

www.webfaqt.com
سایت رسمی تابان خواجه‌نصیری
نویسنده، مترجم، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و سخنران
نسخه ساده، سریع و مناسب برای تلفن‌های همراهتازه چه خبر
در روایتی از بازاریابی با پست الکترونیک: حتی دیگر نیازی به فکر کردن نیست برای شرکت در سمینارهای بازاریابی با پست الکترونیک همین امروز اولین گام را بردارید و اقدام کنید!

در روایتی از متن، محتوا و مدیریت محتوا - درک ارتباط با مشتری برای یافتن ایده‌هایی جهت تولید محتوا فوق‌العاده مهم است

در روایتی از موفقیت: هاروی مک‌کی: گذر از سختی‌ها ما را برای دستیابی به موفقیت محکم و مقاوم می‌کند

در روایتی از فرهنگ و هنر - از کتیبه‌ی گنجشک: ناقص‌الخلقه ...

از میان خبرها: یک موش بزرگ صحرایی باعث دوازده ساعت تاخیر در یک پرواز از حیدرآباد هند شد.

در «روایتی از کار از راه دور» - آمریکا و گزارشی از برنامه‌های موفق در رابطه با دورکاری از سال ۲۰۱۳

در «روایتی از فرهنگ و هنر» - پاک چون آذرخش - شعری از تابان‌خواجه‌نصیری- از سه‌گانه‌ی «می‌توان اندیشید اما نبود - قسمت دوم»


::: جهت مشاهده و مطالعه مطالب تازه به مرور این صفحه ادامه‌دهید!


در یک نگاه
آشنایی با خیریه مردم‌ نهاد «آبشار عاطفه‌ها»


  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک در حالی که شما مشغول استفاده از اینترنت و خواندن این متن‌ها و مطالب این سایت بودید، درست زمانی که من داشتم این پژوهش‌ها را انجام می‌دادم و این متن‌ها و مقالات و نوشته‌ها را می‌نوشتم، حتی درست زمانی که در حال نوشتن همین متن بودم، بسیاری از ایتام و نیازمندان و عزیزان هموطن‌مان که مبتلا به بیماریهای خاص و صعب‌العلاج، در حال گذران همین روزهای زندگی با درد و رنجی فراوان و چه بسیار ناله‌های شبگیر مداوم و بی وقفه‌ بوده‌اند. این عزیزان نیاز مبرم به توجه و مراقبت‌های دائم، ویژه و پرهزینه دارند.

از هر فرصت و از هر امکانی که در اختیار دارید برای کمک به بیماران خاص دریغ نکنید. اگر توانایی مادی و معنوی‌اش را دارید و دست‌تان می‌رسد، برای کمک و یاری رساندن، فردا دیر است، همین حالا، همین امروز اقدام کنید!

خیریه آبشار عاطفه‌ها
آدرس دفتر مرکزی : مشهد - خیابان ابوطالب - بین ابوطالب ۱۷ و ۱۹

تلفن تماس ۳۷۱۳۷۲۹۲-۰۵۱

برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خیریه و جهت کمک‌های مادی و معنوی‌تان همین حالا اقدام کنید.

کوتاه و مختصر درباره تابان خواجه‌نصیری


تابان خواجه نصیری تابان خواجه‌نصیری - نویسنده، مترجم، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و سخنران - متولد ۱۳۴۶، ساكن تهران است. وی از سال ۱۳۶۸ تاكنون در زمینه‌ها‌ی مختلف و مرتبط با كامپیوتر، ارتباطات و اینترنت، بازاریابی اینترنتی و بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی، علوم و فنون مختلف مطالعات و پژوهش‌های متعددی داشته است. او دیوانه‌وار عاشق منظومه شمسی، خورشید، کره زمین، ایران، مردم، علوم، فنون و هنرهای مختلف و «در یک نگاه» عاشق مطالعه و یادگیری مداوم است. ...

مقالات منتشر شده در فاصله‌ی ۳۰ سال گذشته تابان خواجه‌نصیری با رسانه‌های متعددی از جمله صدا و سیما (روابط بین‌الملل و گروه ورزش صدا و سیمای جمهوری اسلامی)، نهادها و موسسات تحقیق و توسعه، فعالان مطبوعاتی، فرهنگی و هنری، ناشرین، شرکت‌ها و سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی متعدد همکاری داشته است.

مصاحبه با نشریه سیلیکون در اواخر دهه ۷۰ مطالب و مقالات و مصاحبه‌های متعددی از خواجه‌نصیری در سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها، جراید و مطبوعات کشور از جمله روزنامه‌های ایران، سرمایه، حیات نو اقتصادی، تفاهم و مجلات و نشریاتی چون سروش، علم الكترونیك و كامپیوتر، شبكه، كامیاب، آشیانه، هنرموسیقی و فرهنگ مردم، تجارت و تبلیغات، بازاریابی اینترنتی و ... منتشر شده است.

برگزاری سمینار و سخنرانی علاوه بر سخنرانی و ارائه سمینارهای مرتبط با فن‌اوری اطلاعات و بازاریابی دیجیتالی و بازاریابی از طریق پست الکترونیک، خواجه‌نصیری همچنین با سایت‌های اینترنتی داخلی و خارجی متعددی در رابطه با طراحی سایت، مدیریت سایت، بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، نگارش و ترجمه متن و بازاریابی محتوا و بومی سازی متن وب، مطلب و مقاله، تولید محتوا، هماهنگی، مشاوره و همكاری داشته است.

ایجاد پل ارتباطی از طریق رسانه‌های اجتماعی سایت وب اف ای کیو تی دات کام سایت رسمی تابان‌ خواجه‌نصیری است که از هفتم ماه اوت سال ۲۰۰۰ روی اینترنت قرار دارد و هدف و قصد نهایی آن علاوه بر ارائه طیف وسیعی از علاقمندی‌ها، مطالعات، پژوهش‌ها، نگرش‌ها و نگارش‌ها، ایجاد یک پل ارتباطی با مخاطبین و هواداران و نیز در عین حال ارائه آرشیو مجموعه‌ای از برخی مقالات و یادداشت ‌های منتشر شده و منتشر نشده، تصاویر، اشعار و نوشته‌های خواجه‌نصیری بر روی اینترنت است.
روایتی از روزنامه‌نگاری
تصویر سیاهچاله کهکشان M87 بنیاد ملی علوم NSF و ناسای آمریکا: جعلی است!تصویر سیاهچاله کهکشان مسیه هشتاد و هفت

گزارش ویژه:
تصویر سیاهچاله کهکشان M87 بنیاد ملی علوم NSF و ناسای آمریکا: جعلی است!می گویند اگر نمی‌توانیم خود سیاهچاله‌ها را ببینیم اما می توانیم سایه آنها را ببینیم و ثبت کنیم.  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک بیست و یکم فروردین ماه سالجاری در یک کنفرانس مطبوعاتی در بنیاد ملی علوم آمریکا موسوم به NSF خبری به جهان مخابره شد که ناسا و بنیاد ملی علوم ایالات متحده آمریکا موفق شده اند پس از یک دهه کار و تلاش مستمر گروهی از حدود ۲۰۰ دانشمند اخترفیزیک از معتبرترین مراکز علمی و تحقیقاتی و آموزشی سرتاسر جهان اولین تصویر از سایه ی سیاهچاله کهکشان m87 را پس از طی مراحل آزمایش های مختلف در نهایت پس از سه سال جمع آوری اطلاعات و داده های تصویری از فوتون های در حال فرار از افق رویداد سیاهچاله کهکشان m87 به دست آورد. ...

آن خبر و رویداد مهم که به لطف اینترنت تصاویر و فیلم های آن به سرعت در تمام عالم منتشر شد یک اتفاق حیرت انگیز بود و تا هنوز و حتی تا همین لحظه بسیاری از مردم بخصوص پژوهشگران و دانشمندان علاقمند به فضا و کهکشان ها و سیاهچاله ها در حال مطالعه و پژوهش و صحبت از آن هستند.

پس از برگزاری آن کنفرانس خبری مهم - که بنابر دلایل نامشخصی خیلی هم غیرمنتظره و ناگهانی بود، بلافاصله خبر ثبت اولین «تصویر از سیاهچاله ی کهکشان m87» (تصویر بالا) مخابره و در بسیاری از سایتها، خبرگزاریها و رسانه های خبری جهان قرار گرفت.

دو سه ماه پیش که آمریکا از این تصویر رونمایی کرد، درست همزمان بود با وقتی که من در فیسبوک درباره ماجرای نیوهورایزن و پرتاب بیم های لیزری از نیوهورایزن به سمت خورشید افشاگری می کردم و برخی از اطلاعات و اسناد، تصاویر و نمودارهایم را منتشر می ساختم خیلی ناگهانی ناسا و بنیاد ملی علوم خیلی غیرمنتظره و ناگهانی و تقریبا بدون اعلام قبلی - تا آنجا که من مطلع هستم - این کنفرانس مطبوعاتی را برگزار کردند و ناگهان این تصویر را از سیاهچاله کهکشان m87 رو کردند که به سرعت در بوق رسانه ها پیچید. شرح این که این دانشمندان چگونه این کار را انجام داده اند و این تصویر چگونه تهیه شده است، کار فوق العاده پیچیده و فوق العاده عجیب و غریب است و به نوعی برای من و بسیاری از پژوهشگران فضا و اخترفیزیک امری نزدیک به غیرممکن است اما چه می شود کرد و چه می شود گفت ناساست و آمریکاست و بنیاد ملی علوم ... این تشکیلات به سرعت فیلم ها و مصاحبه های خبری و آن چنانی گذاشتند و در کنفرانس خبری شان همه مدیران و اساتید تمام و کارشناسان ارشد اخترشناسی گرد هم فراخواندند تا توضیح دهند که چگونه این عکس تهیه شده است. موضوعی که بقدری پیچیده و علمی است که افراد و آدم های عادی جوامع مختلف به کلی گیج می شوند.

همان روز وقتی تصویر را دیدم همان موقع به این فکر کردم که با توجه به جذابیت عجیبی که این تصویر داراست و از آنجایی که خیلی خیلی کامل است و با توجه به ناگهانی بودن نشست مطبوعاتی و سرعت عجیب انعکاس این تصویر کمی تا حدودی مشکوک شدم به کل قضیه و فکر کردم کاری دارند می کنند که ذهن عموم مردم را از یک رویداد سیاسی یا اجتماعی منحرف کنند و .. آن زمان زیاد دقیق نشدم، اما پیش خودم گفتم به دلایلی که به عقل من می رسد، یک جورایی این کار ممکن نیست، اگر هم ممکن باشد هرگز نمی تواند اینقدر کامل، زیبا و بی عیب و نقص باشد.

توجه کنید که فاصله ی کهکشان m87 از زمین در حدود ۵۴ میلیون سال نوری است، یعنی نوری که از این کهکشان به ما می رسد، همین حدود یعنی ۵۴ میلیون سال در راه است چه برسد به نور سایه ی فوتون های در حال فرار از افق رویداد سیاهچاله ی عظیم این کهکشان که خود جای بحث دارد.

یک گفته معروف هست که می گوید «کائنات اجازه کامل بودن نمی دهد» .. این حرف و دیدگاه فوق العاده ای است نمونه اش انواع سیارات و ستاره ها و خوشه ها و کهکشان ها و سحابی ها، اصلا چرا راه دور برویم همین سنگ های معمولی یا قیمتی که روی زمین است یا الماس ها که همه اینها یک رگه ها و ناخالصی هایی دارند ... هیچ دو سیاره یا ستاره یا سحابی مثل هم نمی توانید بیابید از همین جا بگیرد و بروید تا به خود کهکشانهای عالم. با توجه به این است که می گویم و معتقدم نمی توان از این فاصله به چنین تصویر تقریبا بی عیب و نقص آن هم تا این حد محو و مات دست یابیم - اما باز چه می توان گفت که تشکیلات عریض و طویل ناساست و بنیاد ملی علوم ایالات متحده آمریکا و آن هم در پنجاهمین سالگرد فرود بر کره ماه!

از آن روز در هر فرصتی که یافتم شروع کردم به تحقیق و مطالعه بیشتر همه عکس ها و فیلم ها و مطالب و مقالات مرتبط با پروژه سیاهچاله کهکشان ها و بخصوص همین کهکشان m87. خواندم و دیدم تا این که هفته پیش گفتم حالا می‌توانیم بشینیم این تصویر و عکس جنجالی را با دقت بیشتری ببینیم. عکس بالا را مطابقت دادم با اصل عکسی (هایی) که از خود کهکشان هست (فاصله بسیار زیاد است، حدود ۵۵ میلیون سال نوری دور تر از زمین) بعد دیدم که یک جورایی زاویه دید ما نسبت به آن کمی تا حدودی به نظر خطا دارد اما این چیزی نیست که من بتوانم در مورد آن قضاوت یا داوری کنم کار فوق العاده پیچیده ای است هم علم پیچیده ای می خواهد و هم باید برای اثبات آن ابزارهای دقیق و آزمایشگاه های مجهز و غیره ... را به کار گرفت.

همه عکس ها را و بخصوص عکس بالا را چک کردم ... شدیدا محو و مات - Blurred - بود، در حین بررسی دقیق تصویر ناگهان در یکی دو نقطه از تصویر لبه هایی از پیکسل های راف دیدم که کاملا نشان می داد روی این عکس با فتوشاپ (یا برنامه های مشابه) کار و ادیت شده است. این مطلب را دو سه روز پیش زمانی که اکانتم در فیسبوک هنوز فعال بود آنجا نوشتم و دوباره رفتم سراغ عکس و شروع کردم با دقت بیشتری آن را مورد بررسی قرار دادم با ابزارهای مختلفی که در اختیار داشتم تا این که دیروز صبح ناگهان در قسمت راست سوژه و تصویر یک زمینه بافت توری مشبک عجیب زیر سوژه اصلی دیدم. معتقدم که این کشف از کشف خود سیاهچاله کهکشان m87 جالب تر است.

این تصویر را دانلود و روی آن زوم کنید بنیاد ملی علوم آمریکا و ناسا در آن نشست مطبوعاتی صراحتا اعلام کردند که این عکس در فاصله ی سه سال گذشته کاملا از تجمیع داده های دیجیتالی درست شده است و این داده ها همه از چندین و چند رادیوتلسکوپ در نقاط مختلف جهان و به شکل یک دیش بزرگ عمل می کنند که مرکز آن در نقطه ای در قلب اروپاست جمع آوری شده و اساسا این تصویر به همین لحاظ و دلیل است که تا این حد جذاب، کامل و دقیق و عالی است.

کشف من - مشاهده نوعی بافت توری در نقاط مختلف عکس - نشان می دهد که خیر چنین نیست و این عکس (عکس بالا) کاملا ساختگی است و به صورت صنعتی از سوزه ای که مشخص نیست چیست عکس برداری شده و بعد هم با فتوشاپ آن را دستکاری و ادیت کرده اند.

با پوزش فراوان، به یک عبارت خیلی عامیانه باید بگویم که با این کشف موفق شدم گند مشمئز کننده دروغ های ناسا و بنیاد ملی علوم آمریکا را پیش از این که بخواهد پنجاه سال از آن بگذرد با نوشتن این متن و گزارش و توئیت عکس ها آن را توضیح دادم و برای تعدادی از سایت های خبری داخلی و خارجی از جمله برخی خبرگزاری های داخلی و خارجی و رسانه های چون پرس تی وی و مجلاتی چون تایم و نیوزویک و چند جای دیگر افشا کنم.

صبح امروز متوجه شدم تمام عکس های آپلودی مرا روی توئیتر تغییر داده اند و همه را بیش از پیش محو و مات کرده اند تا این گندکاری بزرگ دیده نشود و آن را از چشم مردم دنیا و آمریکا بپوشانند.

در توئیتر ... یک سری عکس های محو و مات شده جدید که از نظر سایز بزرگتر از این تصویر اصلی است جای عکس های اصلی قرار داده اند که بر اساس آنها نمی شود ادعایی کرد با این شیوه محو و مات کردن تصویر اصلا تصویر را مخدوش کرده اند تا اصلا دیده نشود. (: یعنی در واقع ببخشید به زبان حماقت خودشان حرف و ادعای مرا اصلا پیش از طرح رسمی آن به صورت این متن و مطلب تایید کردند.

مردم عادی، کاربران عادی اینترنت افراد متخصصی در این رشته های فوق العاده پیچیده مثل هوا فضا و اخترفیزیک نیستند خیلی راحت هرچیزی که به آنها بگویند را اکثرا بدون دردسر خیلی زود قبول و باور می کنند. تشکیلات ناسا و بنیاد ملی علوم آمریکا با پول مالیات دهندگان آمریکایی میلیاردها دلار بودجه برای این کارها و پروژه های تحقیقاتی دارد که مرتب باید گزارش عملکرد بدهند و نهایتا یک چیزی قابل قبول نشان دهند ... آنچه نشان دادند را کشف کردم و در فاصله دیروز و امروز در اکانت توئیترم منعکس ساختم که نشان می دهد این تصویر جعلی و ساختگی از روی سوژه ای (یک دونات یا ناف یک آدم فربه عکس صنعتی گرفته شده - با فتوشاپ روی آن بگونه ای حرفه ای کار شده است. آنچه که بعد متوجه شدم بعد از افشاگریهایم توئیتر، گوگل و شاید سایر شبکه های اجتماعی به سرعت و با دست‌پاچگی تمام در حال حذف یا عوض کردن این تصویر با تصویر محوتر و مات تر و بزرگتر و مخدوش تر شده اند.

اکنون و بعد از این دیگر زمان آن است تا روزنامه نگاری علمی و مستقل وارد عمل شود.


چنانچه مایلید پاسخ به سوالات یا موضوعات مشابه در شماره آینده روزنامه یا مجله تان منعکس شود؛ کافی است از طریق فرم تماس بالا درخواست خود را ارسال کنید. همچنین می توانید با آدرس پست الکترونیک journalist@webfaqt.com به صورت مستقیم مکاتبه کنید و درخواست برای نگارش مقاله را ارسال کنید.

متونی که به این ترتیب اینجا در سایت قرار می گیرند «کپی رایت» دارند. لطفا بدون اجازه کتبی و هماهنگی قبلی در نشریه چاپی و یا سایت یا وبلاگ آنلاین خود منتشر نکنید.


درباره «روایتی از روزنامه‌نگاری»


یکی از  اولین روزنامه‌ها در تاریخ روزنامه‌نگاری پیش از اختراع ماشین چاپ و آغاز صنعت چاپ و نشر، اولین و ابتدایی‌ترین نوع روزنامه‌نگاری محدود بود به حرف و حدیث‌های مردم. تجار، ملوانان و ماجراجویان و مسافران سرزمین‌های دور و نزدیک که اولین روزنامه‌نگارانی بودند که اخبار سرزمین‌های دور و نزدیک را جمع‌آوری می‌کردند و این اخبار را با خود به سرزمین مادری و وطن‌شان می‌آوردند و اینها بودند که اخبار و داستان‌های خبری را برای دیگران «روایت» می‌کردند. پس از اینها، دوره‌گردان و فروشندگان خرد کالا و خدمات بودند که روایت‌هایی را که شنیده بودند برای مردمان عادی دیگری که می‌دیدند بازگو می‌کردند. همین جا ببینید که «روزنامه‌نگاری» تا چه حد به «بازاریابی» و «فروش» کالا و خدمات نزدیک است. ... پس از اینها قدیمی‌ترین نسل از کاتبان دست به کار می شدند و آنچه از روایت‌های مختلف شنیده و دیده بودند برای استفاده آیندگان بر روی پوست حیوانات و برگ درختان و بعدها بر روی کاغذ می‌نوشتند تا برای نسل‌های آینده باقی بماند. روزنامه‌نگاری به شکل سنتی و پس از اختراع چاپ اما در اواسط قرن شانزدهم در ونیز ایتالیا در قالب «اعلامیه‌های مکتوب» که به قیمت یک گزتا (واحد پول ونیز دران زمان) فروخته می‌شد اما بسیاری شروع رسمی روزنامه نگاری را از قرن ۱۸ می دانند. جمع آوری و توزیع و پخش اخبار و اطلاعات به شکل صوتی و تصویری در قالب رادیو تلویزیون از قرن بیستم و اینترنت هم همانطور که می‌بینید از اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم آغاز شد.

روایتی از روزنامه‌نگاری معتقدم و سخت بر اين نظر، چون هميشه، تاکيد و پافشاري دارم که ما در ايران امروزمان روزنامه نگار به معناي‌ واقعي کلمه يعني ژورناليست نداريم. ژورناليسم داراي ارکاني است که به دلايل مختلف در اين گوشه از دنيا (خاورميانه و شرق دور) فراموش شده است. روزنامه نگاري در ايران فاقد دقت، کنجکاوي و حرکت در سمت و سوي منافع مردم است. اين آفتي است که به جان اين رشته در اين مملکت افتاده است و اگر فردي از جان گذشته، بخواهد فقط يکي از اين ارکان را مورد توجه و عنايت قرار دهد، ديگر نامش را در هيچ روزنامه و رسانه اي نخواهيد يافت. روزنامه نگاري که بخواهد اطلاعات و اخبار و آمار و ارقام صحيح را با دقت جمع آوري کند از همان ابتدا به در بسته زده است، به غلط هدايت می‌شود و به سادگي خواهيد ديد که هيچ مرکز و اداره و سازمان خبری و آماري حاضر به پاسخگويي صريح و صحيح به او نيست. در اينجا، ناگهان تمام منابع ارتباطي و اطلاعاتي، طبقه بندي شده و محرمانه تلقي می‌شوند. (تابان خواجه‌نصیری، تهران - سی و یکم شهریور ماه ۱۳۸۷)

گابریل گارسیا مارکز درباره روزنامه‌نگاری اگر بخواهیم چیزی بگوییم همین قدر کافی است که یادی کنیم از «گابریل گارسیا مارکز» نویسنده کلمبیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات. مارکز از روزنامه‌نگاری به عنوان بهترین حرفه جهان یاد می‌کند. این نویسنده فقید "صد سال تنهایی" که خود نویسندگی را با روزنامه‌نگاری آغاز کرده است می‌گوید: "هیچ شغلی بهتر از روزنامه نگاری نیست."

در فاصله بیست و پنج سال گذشته مقالات منتشر شده در رابطه با واژگان تخصصی پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی (لیسانس) به سازمان صدا و سیما رفتم و در آنجا به مدت دو سال در اداره بین الملل و نیز برای گروه ورزش در تولید مشغول به کار شدم. ترجمه متون بسیار متعدد و مهمی در آن سازمان بر عهده ام قرار گرفته که دو اساسنامه‌ی اتحادیه‌های سازمانهای رادیوتلویزیونی آسیا و اقیانوسیه موسوم به ABU ‌و سازمانهای رادیوتلویزیونی کشورهای اروپایی موسوم به EBU از جمله مهمترین ترجمه‌های تخصصی ام در آن سازمان بود. همچنین ترجمه اپیزودهای برخی برنامه های ورزشی متعددی که در آن مقطع زمانی در جدول پخش برنامه های ورزشی تلویزیون قرار داشت بر عهده ام بود.

تابان‌خواجه‌نصیری - اواخر  دهه ۷۰ همان زمان در اوایل دهه ۷۰ برخی از اولین کارها و اخبار علم و فن‌اوری‌های مهم آن زمان در زمینه‌های مختلفی چون ارتباطات و بخصوص ارتباطات ماهواره‌ای نیز مقالات متعددی در رابطه با رویدادهای ورزشی مهم همچون المپیک و یا تجهیزات پخش رادیوتلویزیونی و ارتباطات ماهواره ای و ... در هفته‌نامه سروش منتشر شد. در اوایل دهه ۷۰ و بعد از اواسط دهه ۷۰ همکاریم با سازمان‌های فرهنگی و هنری، چاپ و نشر کتاب و ناشرین و مطبوعات به صورت جدی آغاز شد و اولین کارهای روزنامه‌نگاری‌ام از جمله مصاحبه‌ها، مقالات و نوشته‌ها و پژوهش‌هایم در نشریاتی چون علم الکترونیک و کامپیوتر، شبکه و ... و بعدها در نشریات دیگری چون «فرهنگ مردم» و ... منتشر شد. از آن سالها، دو سه مطلب و مقاله و مصاحبه‌هایی که داشتم بسیار برجسته بود: در «علم الکترونیک و کامپیوتر» برای اولین بار در چارچوب یک سری مقالات پشت هم اولین کسی بودم که در مطبوعات شروع کردم به آموزش مفاهیم اولیه و اساسی وب و اینترنت و علی الخصوص شروع کردم به آموزش زبان علامت‌گذاری HTML و جاوااسکریپت. دیگر، حاصل بیش از شش ماه پژوهش وضعیت موجود اینترنت و کارکرد و کاربرد حرفه‌ای آن در آن زمان و آن سالها، منجر شد به نگارش چندین و چند گزارش مختلف، از جمله پژوهشی تحت عنوان «سایبرپانک» که در علم الکترونیک و کامپیوتر منتشر شد.

یکی از علم الکترونیک و کامپیوتر از اوایل دهه هشتاد تا حال حاضر مقالات و مطالب و ترجمه‌هایم اکثرا در همین سایت و در وبلاگ‌های مرتبط و یا سایت‌های مرتبط و بعد چاپ و نشر آنها در مطبوعات و نشریات متعدد بوده است که برخی از آنها به مرور به عنوان نوع یا نمونه ای از کارهای ترجمه‌ام برای دریافت به صورت فایل پی دی اف یا لینک فعال به منبع روی سایت یا اینترنت قرار می گیرد.

نسخه پی دی اف آماده  دریافتروایتی از علم و فن‌آوری

درباره «روایتی از علم و فن‌آوری»


روایتی از علم و فن‌آوری علم نوعی فعالیت فکری و عملی است که شامل مطالعه سیستماتیک ساختارها و رفتارهای فیزیکی و طبیعی جهان از طریق مشاهده و آزمایش است. بنابر این تعریف، هر گونه فعالیت فکری و عملی که پروسه و مسیری غیر از این را دنبال کند، فعالیتی غیرعلمی یا شبه علمی است. ...

  فن‌آوری تکنولوژی یا فن‌آوری (واژه‌ای از ریشه‌ی یونانی است به معنی "علم هنر و صنعت"، ۱) Techne به معنی "هنر، مهارت، تردستی" و ۲) -logia به معنی -شناسی - به عبارتی دیگر به مجموع تکنیک‌ها، مهارت‌ها، روش‌ها و فرآیندهای مورد استفاده در «تولید» گفته می‌شود. تولید کالا و عرضه خدمات برای تحقق یافتن اهداف مشخص و مورد نظری است تا به واسطه‌ی آن انسان زندگی بهتر و راحت تری داشته باشد، در این مسیر تحقیقات علمی و فن‌آوری می‌تواند مجموعه‌ای از دانش و فنون، فرآیندها و موارد مشابه را دربر بگیرد، یا می‌تواند در ماشین‌ها جاسازی شود تا به این ترتیب امکان بهره‌برداری از آنها حتی برای افرادی که هیچ اطلاع دقیقی از کارکرد یا کارکردن با آنها را ندارد نیز فراهم شود. در این فرایند سیستم‌ها (به عنوان مثال ماشین‌آلات) با استفاده از فن‌آوری، شیوه‌های انجام کار را تغییر می‌دهند و مطابق با استفاده از سیستم، آن را به گونه‌ای تغییر می‌دهند که در نهایت نتیجه مورد نظر حاصل می‌شود. در حالی که در حال نوشتن این متن بودم چندین و چند مثال به ذهنم رسید که شما می‌توانید با تجسم آن مثال‌ها مفهوم تکنولوژی را بهتر درک کنید. مثلا ماشین‌های بزرگی که برای حفر تونل طراحی شده‌اند (TBM) این ماشین‌ها ترکیبی از فن‌آوری‌های مختلف هستند که در کنار هم قرار گرفته‌اند برای انجام و اجرای سریعتر و دقیق‌تر کارهای بسیار بزرگ و شگرف. یا مثلا توربین‌های بخار بسیار بزرگ که با آنها برق تولید می‌شود. ساده‌ترین شکل فن‌آوری ، توسعه و استفاده از ابزارهای اساسی است. کشف ماقبل تاریخ چگونگی کنترل آتش و انقلاب نوسنگی بعد از آن، خیلی چیزها را تغییر داد و متحول کرد، کشاورزی را متحول کرد، منابع غذایی موجود را افزایش داد و همه ی اینها به سرعت باعث شد تا انسان با پختن خوراک خود به مرور باهوش‌تر شود. اختراع «چرخ» که حاصل همین هوشمندی است باعث شد تا انسان به مسافرت و کنترل محیط خود بپردازد. تحولات در زمانهای تاریخی مختلف، از جمله دستگاه‌های چاپ، دستیابی به برق و تلگراف و تلفن و اینترنت ، بسیاری از موانع فیزیکی که در مقابل «ارتباطات» بین انسان‌ها بود را به سرعت كاهش داده به ما انسانها این اجازه را داد كه در مقیاس جهانی آزادانه‌تر در تعامل باشیم. همه اینها مانند معجزه‌ یا معجزه‌هایی است که پشت هم برای انسان رخ دادند و با آنها انسان به مقطع کنونی از تاریخ حیات خود بر کره زمین رسید که به فضا و به لبه‌ی منظومه شمسی سفر کرده است، از دورترین کرات عکس برداری می‌کند و به سفرهایی طولانی تر و مهیج‌تر می‌اندیشد.

فلاسفه یونان باستان حدود سیصدوشصت تا ششصد سال قبل از میلاد مسیح، اولین تفکرات و اندیشه‌های فلسفی بشر توسط یونانی‌ها پایه‌ها و مبانی اصلی «علم» را بنیان نهاد. در فاصله همین ۲۵ قرن مباحثات فلسفی مختلفی در مورد استفاده از علم و فناوری بوجود آمده است و اختلاف نظرها در مورد اینکه آیا فناوری وضعیت انسان را بهتر کرده، بهبود بخشیده یا نه، وضع آن را بدتر کرده است، اختلاف نظرهایی وجود دارد. که از میان اینها می‌توان به تفکراتی چون نئودوديسم، آناركوبدويسم و جنبش‌هاي ارتجاعي مشابه اینها اشاره کرد که با انتقاد از توسعه و فراگيري تكنولوژي، اظهار مي‌كنند كه اين مسیر و این امر رو به انحطاط است و در نهایت به محيط زيست صدمه زده و می زند و افراد و انسان‌ها را به کلی با هم بيگانه کرده و مي كند. از طرف دیگر طرفداران ایدئولوژی‌هایی مانند transhumanism (تراانسان گرایی) و techno-progressivism (پیشروگرایان فن‌آوری)، پیشرفت تکنولوژی را به نفع جامعه و شرایط انسانی می‌دانند.

تراانسان‌گرایی یا Transhumanism (که از آن به اختصار H+ یا h+ نیز یاد می شود) یک جنبش فلسفی بین‌المللی است که با توسعه و ایجاد فن‌آوری‌های پیشرفته، پیچیده و گسترده‌ برای تقویت حافظه، عقل و فیزیولوژی انسان موافق است و از آن حمایت می‌کند و بر همین اساس با اعمال تغییراتی در ژنوم انسان با مقاصدی مانند شبیه‌سازی و یا ترکیب با تجهیزات و روبات‌های هوشمند موافقت دارد. در این فضا به این موضوع و بحث ربات‌ها و اساسا هوش مصنوعی بیشتر پرداخته می‌شود.

فنجان‌های روبرو، تابان خواجه‌نصیری - ۲۰۱۹ در فاصله‌ی سی سال گذشته، با کنجکاوی، عشق و علاقه‌یی عجیب به حال و آینده بشر و آینده علم و تکنولوژی اندیشیده‌ام و از هر فرصتی برای آموختن و آموزش بیشتر استفاده کرده‌ام. در این مسیر، مقالات و یادداشت‌های متعددی نوشتم که برخی از آنها را شما در صفحاتی که قبلا در فیسبوک داشتم ملاحظه کرده‌اید اکنون، اینجا در این فضا دنبال می‌کنید. از اوایل دهه هشتاد تا حال حاضر مقالات و مطالب و ترجمه‌هایم اکثرا در همین سایت و در وبلاگ‌های مرتبط و یا سایت‌های مرتبط و بعد چاپ و نشر آنها در مطبوعات و نشریات متعدد بوده است که برخی از آنها را به مرور برای دریافت به صورت فایل «پی دی اف» یا لینک فعال به منبع روی سایت یا اینترنت اینجا قرار می‌گیرد.

فنجان‌های روبرو - تابان خواجه‌نصیری - ۲۰۱۹نسخه پی دی اف آماده  دریافت


روایتی از کپی‌رایت

درباره «روایتی از کپی رایت»


تلاش‌ها و کارهای روزنامه‌نگاری برای احقاق حق شخصی و گروهی حدود چهل سال پیش همزمان با آغاز انقلاب شروع کردم به آموختن موسیقی و ساز گیتار را به عنوان ساز اصلی و موسیقی پاپ و بعدها جز و بلوز را به عنوان سبک یا ژانر موسیقی‌های مورد علاقه‌ام انتخاب کردم. آن زمان هیچ دیدی از آینده این نوع موسیقی وجود نداشت و حتی حمل و نقل ساز تا حدود یک دهه بعد از انقلاب ممنوع بود. ...

کپی‌رایت هفت هشت سال بعد شروع کردم به آهنگسازی و ترانه‌سرایی، اولین ترانه‌هایم را سی و دو سال پیش ساختم و برخی از آنها را در آلبومی گردآوردم تا در موقعیتی مناسب برای دریافت مجوز اقدام کنم. اوایل دهه هفتاد صدا و سیما برای اولین بار اقدام به پخش برخی از آثار نزدیک به موسیقی پاپ کرد و اواسط دهه هفتاد مجموعه‌ای از حدود ده ترانه را برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد بردم. در اولین بررسی‌ها شورای شعر و موسیقی وزارت ارشاد به کارهای من در حوزه ترانه و موسیقی مجوز نداد و روی تمام بندهای اشعار و کلام ترانه‌هایم خط قرمز کشیدند. سرنوشتی که از آن می‌توانم به عنوان اولین شکست زندگی‌ام در دوران جوانی یاد کنم.

انعکاس نامه سرگشاده ام به ارشاد در طیف وسیعی از مطبوعات چون خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه سرمایه و نشریه های نامه و حافظ اواخر دهه هفتاد دوستانی با من تماس گرفتند که تابان چه نشسته‌ای که فردی به نام هومن بختیاری در فرهنگسرای شفق به همراه گروهش دارد چند تا از ترانه‌های تو را با نام بردن از افراد دیگری به عنوان شاعر و آهنگساز می ‌خواند و اجرا می‌کند. بلافاصله اقدام به پیگیری کردم و با این فرد تماس گرفتم او را از ادامه این حرکت منع کردم. در شرایطی که وزارت ارشاد به صاحب اصلی اثر مجوز نداده بود داشتند ترانه‌هایم را می‌خواندند و اجرا می کردند و با آن پول در می‌اوردند. خبرهایی می‌رسید که برخی از خوانندگان در کیش دارند ترانه هایم را می‌خوانند در حالی که من در کش و قوس و درگیر امور بروکراتیک (کاغذبازیهای اداری مربوط به دریافت مجوز) بودم.

تابان‌خواجه‌نصیری - دهه ۷۰ همین باعث شد تا من بحث کپی‌رایت را به صورت خیلی جدی از همان زمان دنبال کنم. اوایل دهه هشتاد مطلع شدم که فردی به نام وحید حاجی‌تبار یکی از ترانه‌هایم را با عنوان «توی مهتاب» در آلبومی به نام «عشق‌های دروغین» ضبط و منتشر کرده است با مجوز وزارت ارشاد اسلامی، تمامی آن بندهایی که برای من خط قرمز کشیده بودند را حاجی تبار موفق به دریافت مجوز شده بود! چند وقت بعد از آن در شبکه ماهواه ای ام آی تی وی فرشید نوابی در برنامه زنده - گیتار شکسته - (که حتی نام برنامه‌شان را هم از روی ترانه‌ام برداشته بودند) ادعا کرد که سازنده این اثر یعنی ترانه «شعر کوچه» است. این قطعه تضمینی از شعر کوچه شادروان فریدون مشیری است که با اجازه خود ایشان در سال ۶۶ ساخته بودم. بلافاصله با این افراد تماس گرفتم و آنها را از اجرای ترانه‌ام منع کردم و شرح این ماجراها را در نامه ای سرگشاده برای وزارت ارشاد و مطبوعات آن زمان نوشتم و ارسال کردم.

حضور در دفتر نشریه وزین هنر موسیقی و گفتگو با استاد مهدی ستایشگر صاحب امتیاز و سردبیر محترم نشریه و چاپ مقاله در شماره ۷۳ مرداد ۸۵ بخش «روایتی از کپی رایت» اساسا اختصاص دارد به بیش از بیست سال تمام دوندگی‌ها و فعالیت‌هایم برای احقاق یک حق ساده از دست رفته و پامال شده ام به عنوان شاعر، آهنگساز، خواننده و نوازنده گیتار و پدیدآورنده این ترانه‌ها در ایران. وزارت ارشاد اسلامی هیچگاه به تابان خواجه‌نصیری برای اجرا و ضبط آثارش تاکنون هیچ مجوزی نداده است.

نسخه پی دی اف آماده  دریافت برداشت ادبی! در موسیقی پاپ ایران
نوشته: تابان خواجه‌نصیری
هنر موسیقی - مرداد ۸۵
لینک دانلود فایل پی دی اف

https://tinyurl.com/ycw7zjmd


روایتی از فرهنگ و هنر

در روایتی از فرهنگ و هنر - از کتیبه‌ی گنجشک: ناقص‌الخلقه ...  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک امروز گنجشکی دیدم که فکر کنم ناقص‌الخلقه بود، سرش از حالت طبیعی بزرگتر بود و برآمدگی‌های خاصی داشت. گنجشک‌های دیگر دوستش داشتند و کاملا معلوم بود که با او مهربانترند ... مثل آینه، خودشان را در او می‌دیدند ..‌.

از کتیبه ی گنجشکدر «روایتی از فرهنگ و هنر» - پاک چون آذرخش - شعری از تابان‌خواجه‌نصیری- از سه‌گانه‌ی «می‌توان اندیشید اما نبود - قسمت دوم»عکس: ساعت شماطه دار - از اینترنت              

  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک

:: گوینده: کلارا کرمی ::


پاک چون آذرخش

روزگاریست که نیستم من
چون که نیستم من
ساعتی در کار نیست ...


ساعتی شماطه دارم
هدفون به گوش قدیمی تو


روی من اینجا
یک وجب خاک نشسته است
می بینی؟
این غبار را می بینی؟
گذر عمر است ..‌. نیست؟


مرا لطفا
با همان، حریر آبی رنگ
گردگیری کن!


مرا خوب لطفا برق بیانداز


بلیتززاوبر ...‌
بلیتززاوبر ..‌.


روی شیشه‌ام را نیز چند بار «هاه» کن!


هاه ..‌
هاه ..‌
هاه .‌.

با همان حریر آبی رنگ
نمناک از اشک‌ ‌هایت کن
غبار روی این دل را خوب پاک کن!
بلیتززاوبر پاک کن!
بعد مرا با همان حریر آبی رنگ


تا دم صبح ...
شاید حتی تا صبحی دیگر .‌‌.‌
آی زیبای من ، ای «خورشید» من
با نور خود تا هنگام غروب
تا شباهنگام،
شاید حتی تا شبی دیگر
آی زیبای من، ای «ماه» من
نوازش کن!


همان «ساعت»
زیبای من،
خوب من،
ظاهر می‌شود
با شما خواهد گفت:


مرا کوک کن
مرا که خوب کوک کنی
من برای شما،
این - تا همین چشم کار می‌کند - دریا
این کوه، این دشت، این جنگل
این زمین، این زمان، این آه ...


تیک تیکی خواهم کرد .‌..


سر یک زمان مناسب
مرا تنظیم‌ کن!


من زمینم، می‌بینی؟
اینجا، در دل جنگل،
خانه‌ای دارم.


یک میوه ی درشت کاج در دستم


آتشی روشن
گرم گرم با «خورشید»
هر کجا چنین صحنه ای دیدی بدان
این منم ... اینجا


«دانش»


دانش پاک
پاک چون خورشید
پاک چون آذرخش


اکنون
بلیتززاوبر،
ساعتی شماطه دارم


چون همین لحظه ی پیش
زیبا
مرا برق انداخت
بلیتززاوبر!
«خورشید»


من به زودی تیک تیکی خواهم کرد
و شما خواهید دید


با تیک تیک
کارهای بسیاری می‌توان کرد


با تیک تیک
می توان بود
می‌توان خواند
می‌توان خندید
می توان گریه کرد


با تیک تیک
می‌توان اندیشید، اما نبود.
پیام به علاقمندان صداپیشه‌گی و گویندگی ...


:: لطفا توجه فرمایید! اگر قطعه‌ شعر یا متنی از نوشته‌های «تابان خواجه‌نصیری» مورد توجه‌تان قرار گرفته است، شما نیز می‌توانید آن قطعه را با صدای خود بخوانید و ضبط کنید و برای ما و جهت قرار گرفتن در بالای شعر یا متن به نام خودتان، ارسال کنید. ::
روایتی از ترجمه متون فنی و واژگان تخصصی

درباره «روایتی از ترجمه فنی و واژگان تخصصی»


ترجمان علوم و فنون مختلف اولین سنگ بنای توسعه رشته‌ی تحصیلی و دانشگاهی ‌ام در اصل زبان انگلیسی و ترجمه است و الان در حدود سی سال است که هر روز درگیر کارهای مرتبط با زبان و ادبیات انگلیسی، زبان‌شناسی، فرهنگ نویسی، ترجمه و ترمینولوژی رشته‌های مختلف علوم و ترجمه متون فنی و تخصصی هستم. شما برای این که بتوانید ترجمه خوب و قابل قبولی از یک متن تخصصی ارائه دهید لازم است که آشنایی و حتی تسلط خوبی نسبت به موضوع و رشته ی اصلی زبان مبدا داشته باشید و این امر نیازمند مطالعه دقیق و بسیار در آن رشته ‌ی تخصصی است. تصویری که اینجا ملاحظه می‌کنید کتیبه ی معروف رزتاست،کتیبه ای که در مصر باستان یافت شده و (با قدمتی حدود ۴۰۰۰ سال) کهن‌ترین کتیبه‌ای است که روی آن یک متن به سه زبان نوشته شده است و در حقیقت قدیمی ترین و معروف ترین نماد ترجمه است. ...

کپی‌رایت بار دیگر در بحث ترجمه ما با موضوع بسیار مهم کپی رایت روبرو هستیم و لازم است که مترجمین و مراکز نشر ایران به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند. در جهان، صنعت چاپ و نشر ایران را جدی نمی گیرند چرا که ما کپی رایت نداریم و این قانون و حقوق بسیار مهم در کشور ما جدی گرفته نشده است برای همین رویکرد من در رابطه با بحث ترجمه، بیشتر یک رویکرد تحقیقی و پژوهشی است به این معنا که در فاصله سی سال گذشته ترمینولوژی و بحث واژگان تخصصی و ترجمه‌های فنی بخصوص در رابطه با صنایع و رشته ‌های مرتبط با رایانه‌ها، شبکه و وب و اینترنت و برنامه‌نویسی یا اساسا فن آوری اطلاعات بسیار حائز اهمیت بوده است.

در فاصله بیست و پنج سال گذشته مقالات منتشر شده در رابطه با واژگان تخصصی پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی (لیسانس) به سازمان صدا و سیما رفتم و در آنجا به مدت دو سال در اداره بین الملل و نیز برای گروه ورزش در تولید مشغول به کار شدم. ترجمه متون بسیار متعدد و مهمی در آن سازمان بر عهده ام قرار گرفته که دو اساسنامه‌ی اتحادیه‌های سازمانهای رادیوتلویزیونی آسیا و اقیانوسیه موسوم به ABU ‌و سازمانهای رادیوتلویزیونی کشورهای اروپایی موسوم به EBU از جمله مهمترین ترجمه‌های تخصصی ام در آن سازمان بود. همچنین ترجمه اپیزودهای برخی برنامه های ورزشی متعددی که در آن مقطع زمانی در جدول پخش برنامه های ورزشی تلویزیون قرار داشت بر عهده ام بود.

تابان‌خواجه‌نصیری - اواخر  دهه ۷۰ همان زمان در اوایل دهه ۷۰ برخی از کارها و اخبار علم و فن‌اوری های مهم ارتباطات و نیز مقالات متعددی در رابطه با رویدادهای ورزشی همچون المپیک و یا تجهیزات پخش رادیوتلویزیونی و ارتباطات ماهواره ای و ... در هفته‌نامه سروش منتشر می‌شد. در اوایل دهه ۷۰ نگارش و ترجمه برخی از متون سخنرانی مدیران رده بالای صدا و سیما و از جمله مهمترین آنها متن برخی از سخنرانی های ریاست وقت آن سازمان را انجام داده بودم. از اواسط دهه ۷۰ همکاری با سازمان‌های فرهنگی و هنری، چاپ و نشر کتاب و ناشرین به صورت جدی آغاز شد و اولین ترجمه‌هایم در نشریاتی چون علم الکترونیک و کامپیوتر، شبکه و ... و بعدها در نشریات دیگری چون «کامیاب» و «فرهنگ مردم» و ... منتشر شد.

حضور در میان اعضای تحریریه نشریاتی چون شبکه، کامیاب و ... از اوایل دهه هشتاد تا حال حاضر مقالات و مطالب و ترجمه‌هایم اکثرا در همین سایت و در وبلاگ‌های مرتبط و یا سایت‌های مرتبط و بعد چاپ و نشر آنها در مطبوعات و نشریات متعدد بوده است که برخی از آنها به مرور به عنوان نوع یا نمونه ای از کارهای ترجمه‌ام برای دریافت به صورت فایل پی دی اف یا لینک فعال به منبع روی سایت یا اینترنت قرار می گیرد

نسخه پی دی اف آماده  دریافتروایتی از کار از راه دور

در «روایتی از کار از راه دور» - آمریکا و گزارشی از برنامه‌های موفق در رابطه با دورکاری از سال ۲۰۱۳


  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک بر اساس یک مطالعه و آمار و ارقامی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد در ایالات متحده آمریکا، ۹۰٪ سازمان‌ها برنامه‌های «کار از راه دور» را در دستور کار خودشان قرار داده بودند که در پایان یک دوره مطالعاتی، مشخص شد تنها ۳٪ از این سازمانها برنامه‌های خودشان را متوقف ساخته‌اند و این نشان می‌دهد که از آن زمان، برنامه‌ها با موفقیت همراه بوده و پیش رفته است.

در یک سری از جلسات مشاوره‌ای و سمینارهایم به صورت مفصل در رابطه با بحث «کار از راه دور» و بخصوص اهمیت «دورکاری» و ضرورت و نیاز به آن در ایران گفته و یا در مقالات و مطالب و یادداشت‌های متعدد برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها مطرح ساخته‌ام که اگر یک زمانی می‌گفتیم و می‌نوشتیم که «دورکاری» هم می‌تواند یکی از گزینه‌های روی میز صاحبان مشاغل و مدیران سازمان‌ها و کسب و کارها باشد، امروز «کار از راه دور» یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. شرح و رئوس مطالب ارائه شده در مجموعه سمینارهای مرتبط با «کار از راه دور» و آنچه در این جلسات و سمینارهای مرتبط با آن مطرح می‌شود به زودی بر روی سایت قرار می‌گیرد. اما شما برای دریافت بروزرسانی‌ها کافی است از طریق فرم تماس در بالای همین صفحه اقدام کنید. در متن پیام بنویسید «کار از راه دور» و بعد به نامه الکترونیکی یا رایانامه‌یی که برایتان ارسال می‌شود پاسخی ارسال کنید. به این ترتیب شما بلافاصله در فهرست خبرنامه‌های مرتبط با بحث «کار از راه دور» و «دورکاری» یا زیرمجموعه‌‌های آن که از این سایت - سایت رسمی تابان خواجه‌نصیری - ارسال می‌شود قرار می‌گیرید.روایتی از هرزنامه ها

به‌ دنبال‌ تعريفي‌ جامع‌ از اسپم یا هرزنامه


Spam چيست؟ آيا مي توان تعريفي دقيق و جامع از آن ارائه داد؟ آيا اين موضوع، تنها به دايره فضاهاي مجازي و اينترنت ربط دارد؟ آيا مردم ما از اين قضيه آگاهي دارند؟ آيا آن را مي شناسند؟ اين مقاله یی قدیمی اما راه گشا که در يكي از شماره هاي قدیمی نشريه «آشيانه» - که دیگر منتشر نمی شود - به چاپ رسيده است.

[ نسخه دسکتاپ ]      [ نسخه موبایل ]
روایتی از جستجوی ما

از میان خبرها:
گوگل یک میلیارد یورو جریمه به فرانسه پرداخت می‌کند

شرکت اینترنتی گوگل پرداخت جریمه در مناقشه مالیاتی با فرانسه را پذیرفت. در نتیجه گوگل در مجموع تقریبا یک میلیادر یورو جریمه پرداخت می‌کند.

براساس این توافق که در دادگاه صورت گرفت، گوگل مبلغ ۴۶۵ میلیون یورو مالیات به فرانسه پرداخت می‌کند. به گزارش دادستان امور مالی فرانسه، گوگل مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو نیز به عنوان جریمه پرداخت خواهد کرد.

متخصصان مالیاتی فرانسه بر این نظر بودند که گوگل مالیات اندکی در این کشور پرداخت می‌کند، در حالی که بخش اعظم سود این کمپانی از طریق شعبه ایرلند آن به آمریکا منتقل می‌شود.

با این توافق دعوای چهار ساله مالیاتی گوگل و فرانسه به پایان می‌رسد. پیشتر گوگل با بریتانیا و ایتالیا نیز به توافقات مشابهی دست یافته بود.

منبع: دویچه‌وله

روایتی از جستجوی ما

در روایتی از بازاریابی اینترنتی؛ پاسخ به پرسش‌های متداول: بازاریابی آنلاین چیست؟  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک تعریف «بازاریابی آنلاین» در خود این عبارت به روشنی بیان شده است. بازاریابی آنلاین همان بازاریابی اینترنتی است. با بازاریابی آنلاین، ما کالا یا خدمات یک فرد، یک موسسه یا یک شرکت را روی اینترنت، تبلیغ، بازاریابی و ترویج می‌کنیم و پیش می‌بریم. اساس این نوع بازاریابی در جذب یک تعداد وسیع و انبوه از مخاطبین و توزیع و پخش پیام تبلیغاتی در سطحی جهانی است.

در فاصله دو دهه گذشته تا به امروز ما از شیوه‌های مختلفی در بازاریابی آنلاین استفاده کرده‌ایم که این شیوه‌ها عبارت بوده‌اند از رسانه‌های بی‌سیم و پست الکترونیک. بازاریابی آنلاین یک ترکیب و یا ملقمه‌یی است از بکارگیری روش‌هایی خلاقانه و جنبه‌های فنی از خود اینترنت و سرویس‌هایی که این فضای فوق‌العاده ارائه می‌دهد. شما اکنون می‌بینید که ما روی اینترنت علاوه بر تبلیغ و فروش کالا و خدمات، «طرح و توسعه» نیز داریم و اینها موضوعاتی است که باعث شده تا بحث «بازاریابی آنلاین» یا اساسا «بازاریابی اینترنتی» یک سر و گردن بالاتر از «بازاریابی سنتی» قرار گیرد.روایتی از محتوا، متن و مدیریت محتوا

در روایتی از متن، محتوا و مدیریت محتوا - درک ارتباط با مشتری برای یافتن ایده‌هایی جهت تولید محتوا فوق‌العاده مهم است


  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک مطالعات و تجربیات ما در فاصله سالهای گذشته و کار با طیف وسیعی از صنایع و یا کسب و کارهای مختلف ما را به یک اصل اساسی رسانده است و ان اصل درک ساده این مفهوم است که هر خدمتی که ارائه می‌دهید و یا هر نوع محصول یا محصولاتی را که می‌فروشید، بازاریابی با استفاده از «محتوای مؤثر» در ارتباط با مشتری یا مشتریان بالقوه و و تداوم و حفظ ارتباط با مشتریان کنونی و بالفعل شماست که منجر به فروش و اساسا فروش بیشتر در کسب و کار و تجارت شما می‌شود. ...

خیلی ساده می‌توانم بگویم که در بازاریابی محتوا آنچه که ما تولید می‌کنیم چه متنی باشد که خودمان می‌نویسیم و یا از منابع مختلف اما موثق و درست تهیه و ترجمه کرده یا جمع‌اوری می‌کنیم، از عکس‌ها و تصاویر، فایل‌های صوتی و تصویری و ویدیویی، نمودارها و جداول اطلاعات و آمار و ارقام و ... همه و همه، برای استفاده مخاطبین‌مان روی سایت‌هایمان قرار می‌گیرد. ما از طریق این مواد و ترکیبات است که مرحله به مرحله به مخاطبین‌مان آموزش های لازم را ارائه می‌کنیم. اینها در واقع محتوایی است که می‌تواند «پایه و اساس» اکثر برنامه‌های بازاریابی باشد. در این فاز، قصد مان این است که از طریق ایجاد و حفظ این ارتباط، کمک کنیم مشتری با کالا و خدمات ما آشنا شود و ما در این مسیر آموزش‌های لازم را به او ارائه کنیم.

در سال ۲۰۱۸، eMarketer تخمین زد و اعلام کرد که تقریبا ۹۰٪ شرکت‌های B2B در ایالات متحده از بازاریابی محتوای دیجیتال استفاده کرده‌اند.

از بیست سال پیش به این طرف شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ در حال تولید محتوا هستند، افراد متخصص بر روی اینترنت با نوشتن مطالب و مقالات مفید، همه و همه در حال آموزش دادن به مشتریان احتمالی خود هستند. شرایط به گونه‌ای است که شما بخوبی احساس می‌کنید که گویی اینترنت و تولید محتوای مناسب برای کالا و خدمات مختلف در جوامع بشری اساسا به نوعی حالت و وضعیت اشباع رسیده است. اینجاست که اصلاح برنامه‌ها و روش‌ها بسیار مهم می شود و این یک کار تخصصی است که از عهده نوامدگان به صحنه‌ی اینترنت برنمی‌آید. وقتی که این کار درست و به خوبی انجام شود ، بازاریابی محتوا به امری چند وجهی تبدیل می‌شود. بسیاری از نوامدگان به صحنه اینترنت و تولید محتوا به درک مناسبی از این مفهوم نوین نرسیده‌اند و برای همین باعث تلف شدن سرمایه‌های شرکت‌ها در بازاریابی اینترنتی و بخصوص بازاریابی محتوا می‌شوند.

مطالبی که عالی تهیه و تنظیم، نگارش یا ترجمه شوند و در اختیار مخاطبین هدف قرار گیرند باعث ایجاد نوعی «آگاهی» می‌شوند، تا بعد همین مطالب هستند که به ما و شرکت یا موسسه و سازمانی که اداره می‌کنیم و پیش می‌بریم تا محصول (کالا و خدماتی) به مشتریان و مصرف کنندگان مان ارایه کنیم به ما به عنوان تولیدکننده اعتبار دهند و برای فروشندگان ما به دلیلی محکم برای ایجاد و حفظ ارتباط موثر و مستمر با مشتریان احتمالی در آینده بدل شوند.

بگذارید همین جا یک مثال بزنم، Demand Metric نشان داده است كه بازاریابی محتوا باعث می‌شود تا فروش ما تا ۳ برابر بیشتر از بازاریابی سنتی باشد و این در حالی است که ما می دانیم که بازاریابی محتوا، با تولید محتوای درخور توجه مخاطبین مان با ۶۲٪ هزینه كمتر به این میزان از فروش دست می‌یابیم. علاوه بر این، گزارش DemandGen نشان می‌دهد که ۷۵٪ از خریداران B2B قبل از تصمیم گیری برای خرید، از محتوایی که شما و تیم بازاریابی شما تهیه کرده است به عنوان یک رسانه تحقیقاتی استفاده می‌کنند.

من در جلسات مختلف بوضوح در رابطه با این موضوع صحبت کرده‌ام و نشان داده‌ام که ما دائما باید در کار خلق «ایده‌های نو» باشیم. یعنی فضای‌ اینترنت و وب تعاملی 2.0 و رقابت شدیدی که ایجاد شده این را از ما می‌طلبد بنابر این از هر فرصت و امکانی باید استفاده کنیم تا در میان مردم، مشتریان و مخاطبین احتمالی‌مان، ببینیم اینها به چه نوع مواد و متریالی، چه بافت و چه ترکیبی از انواع «متن و محتوا» نیاز دارند. توجه داشته باشید که ما در این مرحله می‌خواهیم با محتوایی که خلق می‌کنیم ابتدا با آنان ارتباط برقرار کنیم. درک این «ارتباط» فوق‌العاده مهم است. محتوایی که ساخته و پرداخته می‌شود با تشخیص نیاز مخاطب به آموزش است. به این مفهوم که ما در ارتباطات خودمان متوجه نیازهای اطلاعاتی و آموزشی مشتریان و مخاطبین‌مان می‌شویم که در نتیجه می‌فهمیم که بخش از عمده تلاش ما روی این محور باید سوار شود و قرار بگیرد.


چنانچه مایلید پاسخ به سوالات یا موضوعات مشابه در شماره آینده روزنامه یا مجله تان منعکس شود؛ کافی است از طریق فرم تماس بالا درخواست خود را ارسال کنید. همچنین می توانید با آدرس پست الکترونیک journalist@webfaqt.com به صورت مستقیم مکاتبه کنید و درخواست برای نگارش مقاله را ارسال کنید.

متونی که به این ترتیب اینجا در سایت قرار می گیرند «کپی رایت» دارند. لطفا بدون اجازه کتبی و هماهنگی قبلی در نشریه چاپی و یا سایت یا وبلاگ آنلاین خود منتشر نکنید.

روایتی از بازاریابی از طریق پست الکترونیک

در روایتی از بازاریابی با پست الکترونیک: حتی دیگر نیازی به فکر کردن نیست برای شرکت در سمینارهای بازاریابی با پست الکترونیک همین امروز اولین گام را بردارید و اقدام کنید!


  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک بگذار تا ببینیم... آیا شما می‌دانید بازاریابی از طریق پست الکترونیک چیست یا نه، اگر می‌دانید، و دارید از این روش استفاده می‌کنید شما چند گام جلو هستید، اگر نمی‌دانید و هنوز خودتان را با یک استراتژی بازاریابی از طریق ایمیل یا پست الکترونیک برای کسب و کار و تجارت خودتان تجهیز نکرده‌اید و شروع به اقدامی نکرده اید؟ آن وقت توصیه من به شما این است که در اولین فرصت با من برای جلسه بسیار بسیار مهمی که من در آن به صورت یک سمینار نکات مهم در اولین گام‌ها در بازاریابی از طریق پست الکترونیک را با شما بازگو خواهم کرد.

در این مرحله هیچ نیازی به تماس تلفنی نیست کافی است فرم بالای این صفحه سمت چپ را پر کنید - از طریق کامپیوتر دسکتاپ به سایت وارد شوید - و در آن قسمت مربوطه «مشاوره، مصاحبه یا مقاله در زمینه ی ...» بنویسید «شرکت در سمینارهای بازاریابی از طریق پست الکترونیک» اطلاعات اولیه بلافاصله و اطلاعات بیشتر در صورتی که به اولین ایمیل از طرف ما پاسخ دهید به مرور برایتان ارسال می‌شود. می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که شما مسیر درست را انتخاب کرده‌اید و کمپین‌های ایمیل شما خواسته‌ها و نیازهای مشترکان را برآورده می‌کند؟روایتی از تبلیغات و اینترنت

در روایتی از اینترنت و تبلیغات؛ گزارش نیویورک تایمز در مورد سیل تبلیغات اینترنتی ترامپنیویورک‌تایمز گزارش مفصلی دارد در رابطه با این که دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی‌اش سیل عظیمی از تبلیغات اینترنتی در سایت‌هایی چون فیسبوک، یوتوب و میلیون‌ها سایت دیگر بواسطه گوگل به راه انداخته است.

روایتی از موفقییت

در روایتی از موفقیت: هاروی مک‌کی: گذر از سختی‌ها ما را برای دستیابی به موفقیت محکم و مقاوم می‌کند


                                                    هاروی مک‌کی

  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک در بخش انگلیسی سایت، در قسمت روایتی از موفقیت، خلاصه و لینک به متن و مطلبی به قلم «هاروی مک‌کی» تاجر ، نویسنده و مقاله نویس ۸۷ ساله‌ی سندیکای «یونیورسال یوکلیک» قرار گرفته است. «مک‌کی» در ستونهایی که به صورت هفتگی می‌نویسد بیشتر به توصیه‌های شغلی و الهام بخش در رابطه با موفقیت در کسب و کارها می‌پردازد و بعد همین نوشته‌هایش تاکنون در بیش از ۱۰۰ روزنامه ارائه و به صورت ویژه منعکس شده است. «مک‌کی» نویسنده هفت کتاب پرفروش در فهرست کتب پرفروش نیویورک تایمز و از جمله سه کتاب پرفروش درجه یک است.

در مطلبی که بخش انگلیسی سایت قرار گرفته است به صورت خیلی خلاصه اگر بخواهم اشاره کنم، مک کی راز موفقیت را در «بدبختی» و «بیچارگی» و «فلاکت» می‌بیند و می‌داند. او از این می‌نویسد که اساسا بیشتر آدم‌های موفق در کار و زندگی در دوره‌ یا دوره‌هایی از زندگی‌شان به «سختی» و یا «تنگ دستی» افتاده‌اند اما با «همت» و «سخت کوشی» این شرایط سخت و این دوره‌های «بدبختی» و «فلاکت‌بار» را پشت سر گذاشته‌اند.
اعلان‌ها و یادداشت های کوتاه
از میان خبرها: یک موش بزرگ صحرایی باعث دوازده ساعت تاخیر در یک پرواز از حیدرآباد هند شد.                              فرودگاه حیدرآباد هند - زوما پرس

روز گذشته - ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹ - اشپیگل آنلاین - لینک خبر در بخش آلمانی سایت - به نقل از خبرگزاری آلمان گزارش کرد پروازی از مبدا حیدرآباد هند به سمت مقصدی در یکی از استان‌های شرقی هند بخاطر یک موش صحرایی بزرگ با ۱۲ ساعت تاخیر پرواز کرد. این بار اول نیست که پروازهای هندی بخاطر روئیت موش در کابین با تاخیر مواجه می‌شوند. سال ۲۰۱۷ هم موشی صحرایی در پروازی از دهلی نو به سمت ماساچوست باعث تاخیر در پرواز شده بود، چرا که خدمه هواپیما باید موش را یافته و از هواپیما بیرون می‌کردند.


در یک نگاه : دارکوب‌های دیوار، دیوارکوب‌های آلمان  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک زمانی که دیوار برلین در چنین روزهایی که سی‌امین سالگردش است توسط مردم و بخصوص جوانان تخریب می‌شد. عده ای از مردم با بیل و کلنگ و میخ‌های بزرگ و قلم و تیشه و چکش و خلاصه هر وسیله‌ای که در اختیار داشتند به جان دیوار افتاده بودند و این دیوار لعنتی را تکه تکه می‌کردند، تکه ها را برای یادگاری یا فروش و یا ارسال برای دوستان و آشنایانشان جمع می‌کردند. خیلی زود در همان زمان، واژه‌ای برای این افراد ساخته و پرداخته شد و میان مردم متداول شد و نهایتا در سال ۱۹۹۱ این واژه یعنی «دارکوب دیوار» - mauerspecht - رسما وارد فرهنگ لغت زبان آلمانی شد.


در «روایتی از بازاریابی با پست الکترونیک» - ارتباطات موثر: چرا پست الکترونیک همچنان زنده است، نفس می‌کشد و نمرده؟  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک
Maren Hoffmann
مدیر مجله «مدیر» از ۲۰۰۷
مارن هوفمن
Maren Hoffmann

«مارن هوفمن» Maren Hoffmann مدیر سایت مجله مدیر در آلمان، در «اشپیگل‌آنلاین» مصاحبه‌ای دارد با «سون انگسر» Sven Engesser استاد علوم ارتباطات در دانشگاه فنی درسدن که بسیار خواندنی و جالب است. لینک این مصاحبه در «اشپیگل آنلاین» را هم اینجا و هم در بخش آلمانی سایت قرار داده‌ام اما خلاصه و نکات مهم از این مصاحبه را سعی می‌کنم خیلی کوتاه، موجز و مختصر اینجا و برای استفاده شما در این یادداشت بیاورم و ثبت کنم. ...

نکات و واقعیت‌های جالبی در این متن و مصاحبه مطرح شده است که بسیار درخور توجه است - بخصوص برای ان دسته از افرادی که به خاطر درک اشتباه‌شان از روندها و فرایندهای اکوسیستمی - فکر می‌کنند «بازاریابی از طریق پست الکترونیک» مرده است چرا که ایمیل مرده است، خیر چنین نیست و برای آن دلایل متعددی وجود دارد- و از آن جمله می‌توانم شما را به همین مصاحبه ارجاع دهم و به این اشاره کنم که علیرغم وجود انواع و اقسام گوناگون برنامه‌ها و ابزارهای ارتباطی نوین (بخصوص امروزه روی تلفن‌های همراه هوشمند) آلمانی‌ها - به عنوان مثال - خیلی بیشتر از گذشته از رایانامه (پست الکترونیک / ایمیل) استفاده می‌کنند. تنها در سال گذشته (۲۰۱۸) صرف نظر از هرزنامه‌ها (اسپم) آلمانی‌ها و بخصوص شرکت‌های آلمانی بیش از ۸۴۸ میلیارد رایانامه (ایمیل) ارسال کرده‌اند و این یک رکورد تازه است که اینها به ثبت رسانده‌اند چرا که در مقایسه، ده سال پیش، فقط ۲۱۷ میلیارد رایانه ارسال شده بود.

Prof. Sven Engesser
پروفسور علوم ارتباطات
دانشگاه درسدن، سون انگسر
Sven Engesser

سون انگسر استاد علوم ارتباطات دانشگاه درسدن معتقد است که این شکل از ارتباطات برای همیشه دوام خواهد داشت همانطور که ما هنوز از «کارت پستال» استفاده می‌کنیم.

پروفسور انگسر در این مصاحبه خیلی باختصار توضیح می‌دهد که ابزارهای ارتباطی هم مثل اکوسیستم‌های موجودات زنده عمل می‌کنند که هرکدام قلمرو خودشان را دارند، ممکن است پس از ورود همدیگر را کمی جا به جا کنند اما یکدیگر را از بین نمی‌برند. این استاد علوم ارتباطات معتقد است که هنوز انتقال از سیستم‌های چاپی به الکترونیکی و انتقال از روش‌های «آنالوگ» به «دیجیتال» کامل نشده و دستگاه‌ها و مقامات دولتی کماکان درگیر سیستم‌های قدیمی‌تر هستند اما در عین حال این روند انتقال رو به رشد است و برای همین استفاده از رایانامه‌ها رو به افزایش است. انگسر به رشد برنامه‌های ارتباطی تیمی و گروهی که برای آنها عملا هنوز هیچ رقیبی وجود ندارد اشاره می‌کند و یادآور می‌شود که شما برای استفاده از همین برنامه‌ها یا برای حضور روی شبکه‌های اجتماعی و استفاده از آنها باید یک آدرس پست الکترونیک معتبر از یک سرویس دهنده معتبر داشته باشید و همین اهمیت رایانامه‌ها را حفظ کرده و می‌کند.

چنانچه مایلید پاسخ به سوالات یا موضوعات مشابه در شماره آینده روزنامه یا مجله تان منعکس شود؛ کافی است از طریق فرم تماس بالا درخواست خود را ارسال کنید. همچنین می توانید با آدرس پست الکترونیک journalist@webfaqt.com به صورت مستقیم مکاتبه کنید و درخواست برای نگارش مقاله را ارسال کنید.

متونی که به این ترتیب اینجا در سایت قرار می گیرند «کپی رایت» دارند. لطفا بدون اجازه کتبی و هماهنگی قبلی در نشریه چاپی و یا سایت یا وبلاگ آنلاین خود منتشر نکنید.
در «روایتی از تبلیغات و اینترنت» - حضور بر روی اینترنت یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک بر اساس یک سری مطالعات تازه ، بیش از ۷۰٪ از مشتریان قبل از خرید هر نوع محصول یا خدماتی ، ابتدا در اینترنت مشاغل و کسب و کارهای مورد نظر و مرتبط را جستجو می‌کنند. ...

بسیاری از مشاغل کوچک و متوسط و حتی برخی سازمانها و نهادهایی در مقیاس بزرگ ​​در وضعیتی قرار گرفته‌اند که نه را پیش دارند و نه راه پس، خودشان و کسب و کارهایشان را سپرده‌اند دست افرادی که نوآمده‌های اینترنت هستند و واقعا اطلاعات دقیقی از سوابق و واقعیات گذشته اینترنت و آنچه در طی دو دهه گذشته بر سر وب سایت‌ها آمده است ندارند، اکنون با این همه گرانی و تورم سرسام آور مانده اند که پس چرا سایت‌هایی که راه انداخته‌اند و بر روی اینترنت برده‌اند جواب نمی دهد و این که چگونه می‌توانند از «قدرت» بازاریابی آنلاین و «بازاریابی اینترنتی» برای افزایش ترافیک وب سایت و یا افزایش و توسعه و رشد مشاغلشان بهره ببرند. من در سالهای اخیر - در فاصله ۲۰ سال گذشته - در جلساتی که با مدیران کسب و کارهای مختلف داشته‌ام بوضوح برایشان این نکته را ترسیم کرده‌ام که چشم‌انداز بازاریابی آنلاین همچنان در حال تغییر و تحول و دگرگونی و دائما نو شدن است و به همین دلیل است که گاهی بعضی اوقات وقت استراتژی‌های قدیمی تازه فرارسیده است و موضوعاتی مطرح می‌شود که نوآمدگان به صحنه بازاریابی آنلاین از آن موضوعات و ان تجربیات کاملا ناآگاه و بی اطلاع هستند. در این واقعیت که استراتژی‌ها، تگنیک‌ها و تاکتیک‌ها و روش های مختلفی برای انجام بازاریابی اینترنتی وجود دارد ، هیچ شکی وجود ندارد، مهم این است که شما و تشکیلات بازاریابی آنلاین شما دقیقا بدانند کدام استراتژی‌ها و کدام روش ها واقعا موفق بوده و مانع از هدر دادن سرمایه‌های شرکت‌ها و موسسات شوند.

در یک سری از جلسات مشاوره‌ای و سمینارهایم به صورت مفصل در رابطه با بحث بازاریابی اینترنتی و بخصوص اهمیت حضور و تبلیغ اینترنتی گفته و یا در مقالات و مطالب و یادداشت‌های متععد برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها مطرح ساخته‌ام که اگر یک زمانی می گفتیم و می‌نوشتیم که حضور روی اینترنت هم می‌تواند یکی از گزینه‌های روی میز صاخبان مشاغل و کسب و کارها باشد، امروز این حضور فعال در سطح اینترنت و رسانه‌های اجتماعی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. شرح و رئوس مطالب ارائه شده در مجموعه سمینارهای بازاریابی اینترنتی و آنچه در این جلسات و سمینارهای مرتبط با ان مطرح می‌شود به زودی بر روی سایت قرار می‌گیرد. اما شما برای دریافت بروزرسانی‌ها کافی است از طریق فرم تماس در بالای همین صفحه اقدام کنید. در متن پیام بنویسید «بازاریابی اینترنتی» و بعد به ایمیلی که برایتان ارسال می‌شود پاسخی ارسال کنید. به این ترتیب شما بلافاصله در فهرست خبرنامه‌های مرتبط با بحث «تبلیغات و بازاریابی اینترنتی» و یا زیرمجموعه‌‌های آن که از این سایت - سایت رسمی تابان خواجه‌نصیری - ارسال می‌شود قرار می‌گیرید.

چنانچه مایلید پاسخ به سوالات یا موضوعات مشابه در شماره آینده روزنامه یا مجله تان منعکس شود؛ کافی است از طریق فرم تماس بالا درخواست خود را ارسال کنید. همچنین می توانید با آدرس پست الکترونیک journalist@webfaqt.com به صورت مستقیم مکاتبه کنید و درخواست برای نگارش مقاله را ارسال کنید.

متونی که به این ترتیب اینجا در سایت قرار می گیرند «کپی رایت» دارند. لطفا بدون اجازه کتبی و هماهنگی قبلی در نشریه چاپی و یا سایت یا وبلاگ آنلاین خود منتشر نکنید.
در «روایتی از متن، محتوا و مدیریت محتوا» - تولید «محتوا» هنوز و کماکان حرف اول را می‌زند!  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک آماری از سال ۲۰۱۸ که توسط موسسه بازاریابی محتوا (CMI) تهیه و ارائه شده است نشان می‌دهد که ۹۱ درصد از بازاریابان B2B برای دستیابی به مشتریان از «بازاریابی محتوا» استفاده می‌کنند. بر همین اساس، ۸۶ درصد از بازاریابان B2C نیز فکر می‌کنند «بازاریابی محتوا» یک «استراتژی» اساسی است. ...

در یک سری از جلسات مشاوره‌ای و سمینارهایم به صورت مفصل در رابطه با بحث بازاریابی از طریق تولید محتوا و بخصوص نگارش مقالات و مطالب مفید برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها صحبت می‌کنم که شرح و رئوس مطالب ارائه شده در این جلسات و سمینارها به زودی بر روی سایت قرار می‌گیرد. اما شما برای دریافت بروزرسانی‌ها کافی است از طریق فرم تماس در بالای همین صفحه اقدام کنید. در متن پیام بنویسید «بازاریابی محتوا» و بعد به ایمیلی که برایتان ارسال می‌شود پاسخی ارسال کنید. به این ترتیب شما بلافاصله در فهرست خبرنامه‌های «محتوا» و زیرمجموعه‌‌های آن از جمله «مدیریت محتوا» که از این سایت - سایت رسمی تابان خواجه‌نصیری - ارسال می‌شود قرار می‌گیرید.

چنانچه مایلید پاسخ به سوالات یا موضوعات مشابه در شماره آینده روزنامه یا مجله تان منعکس شود؛ کافی است از طریق فرم تماس بالا درخواست خود را ارسال کنید. همچنین می توانید با آدرس پست الکترونیک journalist@webfaqt.com به صورت مستقیم مکاتبه کنید و درخواست برای نگارش مقاله را ارسال کنید.

متونی که به این ترتیب اینجا در سایت قرار می گیرند «کپی رایت» دارند. لطفا بدون اجازه کتبی و هماهنگی قبلی در نشریه چاپی و یا سایت یا وبلاگ آنلاین خود منتشر نکنید.
در «روایتی از روزنامه‌نگاری» - شیلی در آتش و خون: اخبار و گزارش‌های تکان‌دهنده از تظاهرات مردم و خشونت پلیس                                             عکس: ادگار گاریدو، رویترز © Edgard Garrido/​Reuters

  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک در رابطه با آنچه در روزهای اخیر در شیلی و در امریکای لاتین می‌گذرد واقعا ناراحت و نگرانم. از منابع خبری مختلف اخبار و گزارش‌های متعددی از تظاهرات و اعتراضات مردم به دستم می رسد و بعد از آن، خشونت افسارگسیخته پلیس و نیروهای امنیتی و حتی در مواردی سربازان که همه اینها باعث شده تا خشم و عصبانیت مردم از دولت حاکم بر شیلی (دولت رییس‌جمهور سباستین پیانرا Sebastián Piñera) در مطبوعات و سایت‌های خبری دنیا انعکاس گسترده‌ای داشته باشد. گفته می‌شود که سرکوب وحشیانه تظاهرات مردم توسط دولت کنونی شیلی تاکنون بیش از ۱۹ کشته، هزاران زخمی و از زمان آغاز تظاهرات و خشونت پلیس بیش از ۳۵۰۰ نفر دستگیر شده‌ داشته است. عجیب که در یک به اصطلاح حکومت دموکراسی با این حجم از خشونت، ضرب و شتم و شکنجه و تجاوز و حتی گزارش‌هایی از «مصلوب» کردن معترضین دولت مواجه می‌شویم. در حال حاضر اما هیچ امار رسمی از تعداد کشته‌شدگان و مجروحین و دستگیری ها وجود ندارد و سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در حال بررسی دقیق‌تر اوضاع هستند. عفو بین‌الملل تیمی را جهت تحقیقات بیشتر به شیلی اعزام کرده است.

مردم شیلی چه می‌خواهند و این تظاهرات و اعتراض‌‌های خیابانی برای چیست؟ مردم خواستار حل مشکلات اساسی ساختاری مانند آموزش، حقوق بازنشستگی و مراقبت‌های بهداشتی هستند و پیشنهادهای دولت را سطحی و کم عمق می‌دانند. مردم از اقدامات ناکافی دولت کنونی شیلی ناراضی‌اند و در شرایط پیچیده کنونی، خشونت پلیس هم مزید بر علت شده و عصبانیت‌شان بشدت افزایش یافته و معتقدند که دولت آتش را می‌خواهد با بنزین خاموش کند و این وضع را از این که هست بدتر، وخیم‌تر و حادتر می‌کند.

با توجه به اخبار و گزارش‌هایی که از شیلی در آمریکای لاتین مطالعه می‌کنم، بسیار نگران حال مردم شیلی هستم. آنچه در شیلی می‌گذرد را به دقت زیر نظر دارم و برای مردم عصبانی، رنج‌دیده و مظلوم شیلی بخصوص خانواده‌های کشته‌شدگان، زخمی‌ها و دستگیرشدگان، آنان که مورد تجاوز و آزار و اذیت‌های جنسی، جسمی، روحی و روانی قرار گرفته‌اند، برای همه‌ی مردم شیلی دعا می‌‌کنم.


میزان خطر فقر و بی‌کاری و محرومیت‌های اجتماعی در اروپا و بخصوص آلمان بسیار بالاست                                                       عکس: Zeit Online

  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک گزارش تکان دهنده‌ای در رابطه با میزان بالای خطر فقر و بی‌کاری در اتحادیه اروپا و بخصوص آلمان و لیتوانی در نشریه معتبر Zeit (مورخ ۱۱/۱/۲۰۱۹) به نقل از اداره فدرال آمار آلمان منتشر شد که لینک به متن اصلی آن را در بخش آلمانی قرار داده‌ام. بر اساس این گزارش، تقریبا نزدیک به نیمی از مردم اتحادیه اروپا در معرض خطر فقر و بی‌کاری و محرومیت‌های اجتماعی قرار دارند. اطلاعات و آماری که منتشر شده است مربوط می‌شود به سال گذشته (۲۰۱۸) و مقایسه می‌کند با سال قبل از آن (۲۰۱۷).

در اتحادیه اروپا به طور میانگین در سال ۲۰۱۸، ۴۸.۷ درصد بیکار بوده‌اند که این میزان تنها ۲۰.۵ امتیاز کمتر از آلمان است. دومین نرخ بالا در لیتوانی است با ۶۲.۳ درصد، با توجه به آماری که در Eurostat نشان داده شده است.

افرادی که در معرض خطر فقر هستند کسانی هستند که به کمتر از ۶۰ درصد از درآمد متوسط ​​دسترسی دارند. در سال ۲۰۱۸، حد مجاز برای افراد مجرد در آلمان ۱۳.۶۲۸ یورو در سال بوده است. طبق آمار اداره آمار فدرال، در کل ۱۵.۳ میلیون نفر در آلمان در سال ۲۰۱۸ در معرض خطر فقر یا محرومیت‌های اجتماعی قرار داشتند. این ۱۸.۷ درصد از کل جمعیت و ۲۰۰۰۰۰ نفر یا ۰.۳ درصد امتیاز کمتر از سال ۲۰۱۷ بود.هشدار محققان سازمان فضایی اروپا به ساکنان زمین، سیارکی عظیم خطری است برای زمین که دارد نزدیک می‌شود  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک در این یادداشت‌های کوتاه حقیقتا فرصت کمی دارم برای پرداختن به جزئیات بیشتر و این قطعا یکی از نقاط ضعف من در ارائه و ثبت این یادداشت‌ها است. منابع این اخبار و جزییات بیشتر را در بخش‌های المانی و انگلیسی سایت قرار داده‌ و در ساعات پیش رو قرار می‌دهم... اما خبر دست اول چیست که در حال حاضر بسیاری از سایت‌های مهم و معتبر جهان روی اینترنت در مورد آن در حال نوشتن گزارش‌های مختلف هستند. خبر به اختصار این است که به تازگی سیارکی نسبتا عظیم توسط محققین سازمان فضایی اروپا (ESA) کشف شده است که دارد مستقیما به سمت زمین حرکت می‌کند. فکر کنم همین مقدارش هم برای ما کافی است. حدس و گمان‌های بسیاری هست که امکان پرداختن به آنها در این یادداشت‌ها واقعا وجود ندارد. سعی می‌کنم مهمترین مطالب و اخبار را به اختصار بیاورم که در جریان باشید.

در لیست سیارک‌های خطرناک سازمان فضایی اروپا ۹۰۰ سیارک وجود دارد که این سیارکی که به تازگی کشف شده است تنها یکی از آنهاست. با توجه به سرعت این سیارک، محققین دقیقا می‌توانند بگویند که موعد برخورد این سیارک دقیقا چه تاریخی خواهد بود و این تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۸۴ خواهد بود.

ممکن است بگویید که چون این زمان ۶۵ سال دیگر است پس به عمر من کفاف نمی‌دهد پس مهم نیست. اما این کشف و این رویداد برای زمینیان و نسل‌های آینده بسیار مهم است و محققین عصر حاضر در حال بررسی راه‌های مختلف برای مواجهه و حتی مقابله با این سیارک‌های خطرناک هستند.


از میان خبرها: اینترنت ۵۰ ساله شد: جهش از ارتباط میان دو نفر تا چهار میلیارد نفراز ارتباط دو کامپیوتر، یکی در لس آنجلس و دیگری در سیلیکون‌ولی ۵۰ سال می‌گذرد؛ تحولی بزرگ که چهره جهان را دگرگون کرد. این ارتباط نخستین اکنون در یک جهش بزرگ چهار میلیارد نفر در سطح جهان را به یکدیگر مرتبط ساخته است.

اکنون بیش از ۸۰ درصد مردم در کشورهای صنعتی از طریق اینترنت با یکدیگر در تماس هستند. میزان دسترسی مردم در کشورهای در حال رشد نیز بیش از ۴۰ درصد است؛ چیزی در حدود چهار میلیارد نفر در سطح جهان.

منبع: دویچه‌وله، صدای آلمان


از میان مقالات خواندنی: موفقیت و تصمیم‌گیری                                      گرینویچ تایم، گتی ایمجز

  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک امروز در سایت «گرینویچ تایم» مقاله‌ای از «اسکات وایلی» خواندم که فکر کردم همان عنوان و چند خط اول و ابتدایی مقاله واقعا ارزش آن را دارد تا اینجا در میان یادداشت‌ها بیاید و بماند و این برنامه هر از گاهی آن را به شما عزیزان نشان دهد.

موفقیت این نیست که ما «یک» تصمیم بزرگ و کلان بگیریم، موفقیت این است که ما «یک میلیون» تصمیم خرد و جزئی اتخاذ کنیم. یافتن موفقیت در کارآفرینی متوازن عمل کردن در تصمیم‌گیری، مدیریت ریسک و «هدایت و رهبری» است.

بیشتر در گرینویچ تایم بخوانید ... زبان متن «انگلیسی» است.


از میان خبرها: ممنوعیت بالا رفتن از کوه مقدس استرالیایی‌هاخبرگزاری کار ایران - ایلنا

یکی از بومیان آنانگو به بی‌بی‌سی گفته که اولورو مکانی بسیار مقدس همانند کلیسا برای ماست. مردم از سراسر جهان به این جا می‌آیند و از این صخره بالا می‌روند. آن‌ها هیچ احترامی قائل نیستند. تصمیم به توقف صعود به کوه اولورو پس از ده سال مبارزه گروهی از ساکنان بومی این بخش گرفته شده است. بیشتر در خبرگزاری کار بخوانید ...


از میان خبرها: ۵ اختراع حیرت‌انگیز تمدن مایا‌ها                              خبرگزاری کار ایران - ایلنا

تمدن باستانی مایا در مکزیک و آمریکای مرکزی مدرن، از 2600 ق.م تا زمان ورود اسپانیایی‌ها در قرن شانزدهم وجود داشته است. بخشی از فرهنگ مزوآمریکایی (که شامل قبایل بومی مختلف در منطقه می‌شد)، موفق به کشفیات بزرگی در زمینه علوم و کیهان‌شناسی شد. بیشتر در خبرگزاری کار بخوانید ...


در روایتی از «کار از راه دور»؛ کار از راه دور بهره‌وری را بالا می‌برد  تابان خواجه‌نصیری - دستخط یک ما الان اکثر آمار و ارقامی که در اختیار داریم از آمریکا و گاه کشورهای اروپایی است، گاه آمار و ارقامی هم از هند و مالزی به دستم رسیده یا می‌رسد که دقیق تر و با جزئیات بیشتر درباره‌شان خواهم نوشت اما متاسفانه هنوز و بعد از دو دهه حضور «اینترنت در ایران» یا «ایران در اینترنت» (کدام درست‌تر است، نمی‌دانم! شما بگویید!)، ما هنوز آمار و ارقامی در رابطه با دورکاری ایرانیان در دست نداریم.

در آمریکا و بر اساس اطلاعاتی که در اختیار داریم می‌دانیم که حداقل ۴ میلیون آمریکایی به صورت کار از راه دور یا دورکاری و کار از خانه‌هایشان کار می‌کنند.

در سال جاری؛ - ۲۰۱۹ - گزارش‌های مختلفی که به دستم رسیده و مطالعه کرده‌ام حاکی از آن بوده است که اغلب مدیران در آمریکا گزارش کرده‌اند که دورکاران (کارکنان و کارمندانی که از راه دور و از خانه هایشان کار می‌کنند) حقیقتا بهره‌وری بالاتری دارند و نه تنها کارشان موثرتر بوده بلکه ۸۲ درصد بر اساس برخی گزارش‌ها «استرس» کمتری داشته‌اند و همین امر باعث شده تا میزان «غیبت از کار» به میزان قابل توجهی کاهش یابد.


در روایتی از علم و فن‌آوری؛ از میان خبرها: معرفی کتاب «انقلاب یادگیری عمیق»خبر و عکس: خبرگزاری کتاب ایران

کتاب «انقلاب یادگیری عمیق» با اشاره به تاریخچه‌ای از ظهور هوش مصنوعی، مقوله هوش مصنوعی در برابر هوش انسان، مسأله یادگیری را از وجوه گوناگون بررسی می‌کند.

کتاب «انقلاب یادگیری عمیق» تالیف ترنس ج. سجنوسکی در سال جاری با ترجمه مشترک مراد روح‌رضی و علی محمدیان اصل ( به قیمت ۷۰ هزار تومان از سوی انتشارات علمیران در تبریز) به بازار نشر عرضه شد. این کتاب در سه فصل به مباحثی همچون هوش بهبودیافته، ظهور یادگیری ماشین، تولد دوباره هوش مصنوعی، طلوع شبکه‌های عصبی، روش‌های زیاد برای یادگیری، سیستم‌های پردازش اطلاعات عصبی، آینده یادگیری ماشین، آگاهی و هوش عمیق می‌پردازد.در خبرگزاری کتاب بخوانید ...آشنایی با آن کولی - Anne Collier«آن کولی» هنرمند برجسته آمریکایی است که در زمینه هنرهای تجسمی فعالیت می‌کند. او متولد ۱۹۷۰ در لس‌آنجلس (و اکنون - در سال ۲۰۱۹ - ۴۹ ساله) است. «آن کولی» با تصاویر و عکاسی‌های ویژه‌ و اختصاصی خود کار کرده با این دید، آثاری دیدنی خلق می‌کند. «برایان دیلون»، نویسنده و منتقد آثار هنری با توصیف آثار کولی در مجله هنری فریز، می‌گوید: "کولی تمام ابزارها و ماشین‌آلات مربوط به «تملک» را جدا می‌کند و کنار می‌گذارد تا تصاویری که به این ترتیب به دست می‌آیند «بی وزن» به نظر برسند و معنای آشکار خود را در ابهام نگه دارند."


موسیقی از دید بتهوون"موسیقی آشکارا الهام‌بخش‌تر از تمام خرد و فلسفه است."

لودویگ فان بتهوون


با شرح امروز: برای یک لحظه‌ی زیبادرسته سیاره نابود شد، اما ما توانستیم برای یک لحظه‌ی زیبا ارزش سهام سهامداران را بالا ببریم ...تولید محتوا، نگارش و ترجمه
کلیه متون، نقد و بررسی

انگلیسی | فارسی | آلمانی

۰۹۱۰-۹۷۵۹۸۶۹

روایتی از نظرات و پیشنهادات شما

به فکر «خیریه آبشار عاطفه‌ها» باشیدخیریه آبشار عاطفه‌ها
آدرس دفتر مرکزی : مشهد - خیابان ابوطالب - بین ابوطالب ۱۷ و ۱۹

تلفن تماس ۳۷۱۳۷۲۹۲-۰۵۱

برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خیریه و جهت کمک‌های مادی و معنوی‌تان همین حالا اقدام کنید.


::: جهت ارسال نظرات و پیشنهادات‌تان می توانید از فرم بالای صفحه و یا ایمیل t.k.nassiri@gmail.com اقدام کنید!
Logo
German | Persian | English
خانه | مقالات | وبلاگ


www: www.webfaqt.com
Email: t.k.nassiri@gmail.com

©1998 - 2019 - webfaqt.com